زنجیره سریال فرهنگ مستند نمایش اردبیل

زنجیره: سریال فرهنگ مستند نمایش اردبیل برنامه اردبیل جدول پخش

گت بلاگز فرهنگی هنری معجزه پیوند گذشته و حال در یک نمایش

نمایش «مجلس متفاوت خوانی همین امروز» بیان پرسشها روز با دیدگاه‌های امروزی ولی در قالب آداب و رسوم سنتی گذشته هست.

معجزه پیوند گذشته و حال در یک نمایش

به گزارش خبرنگار حوزه تئاترگروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ از قدیم آئین های سنتی ایران، زبانزد تمامی کشورهای دنیا بوده هست، اینکه ما ایرانیان این سنت ها را بعد از سالیان سال همچنان به همان شیوه ادامه می دهیم، هم بسیار لذت بخش و قشنگ است و هم باعث سربلندی کشور عزیزمان ایران و ایرانی خواهد بود.
نمایش «مجلس متفاوت خوانی همین امروز»، نمایشی تلفیقی از دو سبک متفاوت بود که هم پرسشها عبرت آمیز را بازگو می کرد و هم یادآوری سنت هایی را داشت که کم کم از خاطره ها پاک می شد.

عبارات مهم : تئاتر

موضوع این نمایش حول محور ملاک برگزیده شدن جهت نقش های تعزیه خوانی بود که با بازی پنج بازیگر جوان و البته دانشجو بر صحنه رفت که حکایتی از مراسم تعزیه خوانی در روز عاشورا را بازگو می کرد. نمایش با استقبال پرشور و البته علاقه مند تئاتر روبه رو شد به طوری که حتی سه صف از تماشاگران بر زمین نشسته بودند تا تماشا این نمایش را از دست ندهند.
نکته جالب و جالب این نمایش، بیان پرسشها روز با نظر های امروزی ولی در قالب آداب و رسوم سنتی گذشته بود که به زبان روان و البته کمی طنز بیان شد.
شیوه لباس پوشیدن بازیگران، تداعی گر روز عاشورا بود. لباس قرمز: شمر بدذات/ لباس سبز: امام حسین(ع)/ لباس مشکی: زینب خوان مراسم و البته جوانی هم در لباس شیر که در نقش شیر امام ظاهر شد و حال و هوا را به ایام محرم و دل ها را با کربلا همسو می کرد به طوری که داوران علی الخصوص هیات داور آلمانی «آندره ولمینسکی» محو تماشای نمایش شده است بود و برایش دیدن مراسم های آئینی بسیار جالب بوده است همان طور که جهت ما بعد از گذشت چندین سال همچنان تازگی و طراوت دارد.
موضوع این نمایش مصداقی بارز و البته نمونه بزرگ شده است حکایت این نمایش است که در جامعه ما وجود دارد.
هر کس در هر جامعه ای جهت کار مخصوص به خودش ساخته شده است است و تنها بر اساس معیارها و توانایی هایش می تواند عمل کند، ما باید یاد بگیریم که در قالب های نقشی خودمان شکل بگیریم و اگر صلاحیت کاری را نداریم، پا در قالب نقش فرد دیگری نکنیم.
در خصوص این نمایش، رحمت امینی نظر خود را جهت ما بازگو کرد و گفت: من در ابتدا خوشحالی خودم را راجع به این کار ابراز می کنم که اهالی تئاتر به سمت یک نوع برداشت یا به نوعی نگاه به سمت نمایش ایرانی رفت. این نمایش تعزیه خوانی را ملاک متن خود قرار دادند و اطراف آن کار کردند جای خوشحالی دارد آیا که یکی از تخصص های من هم نمایش ایرانی است.
این نمایش به سمت بازسازی یا شکل همیشگی این کار نرفت که البته این بخش در درجه خودش هست، اینکه نمایش ایرانی- سنتی اجرا نکردند بلکه تئاتری را ایجاد کردند که از شگردهای نمایش ایرانی در آن استفاده شده است بود.
با تعریفی که ما از تئاتر دانشگاهی می دانیم که با جسارت هست، اینکه بتوانی در یک فضای بدون ابزار جرأت بکنی که این طور اجرا کنی از نقاط قوت این نمایش بود.
گزارش از یگانه عرب
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: تئاتر | نمایش | ایرانی | ایرانی | مراسم ها | ایرانیان | روز عاشورا | تئاتر

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog